Telefon : 0 553 026 2726
Bizi takip edin :

Köy Enstitülerinin Kuruluşunun 77. Yıldönümünde Prof Dr. Osman Demircan'ın Konuşma Metni

Köy Enstitülerinin Kuruluşunun 77. Yıldönümünde Prof Dr. Osman Demircan'ın Konuşma Metni

  • 26 Nisan 2017, Çarşamba
  • 465 defa okundu

KURULUŞLARININ 77. YILDÖNÜMÜNDE
 
" Bu gün kuruluşlarının 77. Yılında “Köy Enstitüleri Aydınlanma Işığı” canlı bir referans olarak günümüzü ve geleceğimizi aydınlatıyor. 
Köy Enstitülerinin kapanmasından 63 yıl sonra bugün eğitim sistemimizin niteliğini tümüyle kaybettiğini görüyoruz. Yüksek Öğretime Giriş Sınavlarında soruların yarısını bile çözemeyen –hatta hiç soru çözemeyen öğrenciler yüksek öğretimde miş gibi okumakta, sonra işsiz gezmektedir. PISA gibi uluslararası sınavlarda Türkiye hep sonlarda yer almaktadır. Sanayiden her düzeyde kopuk yürüyen eğitim sistemimiz sanayinin işine yaramamakta ve bu nedenle ülkemizde sanayileşme de istenen düzeyde gerçekleşememektedir. Bu günün eğitim fakülteleri nitelikli öğretmen yetiştirmenin çok gerisinde kalmıştır. Siyasal iktidarın arka bahçesi haline getirilen üniversiteler, eğitim fakülteleri ve ezberci kitlesel eğitim, ülkenin geleceğini karartıyor. 
Bu gün, dinselleştirilen, piyasalaştırılan eğitim sistemi, ana sınıfına kadar indirilmiş din eğitimi ülkeyi çok büyük bir hızla bilimsel düşünceden uzaklaştırmaktadır. Bilimsel düşünceden uzaklaştıkça eğitim niteliğini kaybetmekte, öğrencinin özgür gelişimi, doğuştan getirdiği yetenekleri, becerileri körelmektedir. Pedagoji ve bilim; soyut işlem dönemine geçmeyen bir öğrenciye din eğitimi verilmesine çocuk hakları ihlali olarak bakıyor. Eğitim politikalarına yön verenlerin, bu anlamda çocuklarımıza haksızlık ettikleri çok açıktır…
Köy Enstitülerinin 77. yılında dün ülkemizin önüne gerici bir referandum dayatıldı. Türkiye ye olağanüstü hal baskısıyla geleceği oylatıldı ve eğitim yaşı 5 olan topluma başkanlık sistemi seçtirildi. Anlaşılan o ki, ülkede akıl ve bilim yerine artık akıl dışı, bilim dışı öğretiler egemen olacak. Batıdan koparılıyoruz. Eğitim sistemimiz kötü, ekonomi kötü, turizm bitme noktasında, tarım bitmiş, bilim ve teknoloji önemsenmiyor, insanlar senden-benden diye ikiye ayrılmış, mutsuz, görev dağılımı liyakate göre yapılmıyor, fakir gittikçe fakirleşiyor. ülke nüfusunun %50'si terörist görülüyor. milli gelirin %55'i nüfusun %1'inin elinde; tüm bunların düzeltilmesi yönünde 15 yıldır hiç bir olumlu çaba yok. Olumsuzluklar derinleşiyor. Asıl önemlisi yollarla köprülerle kandırılıyoruz. Başkanlık sistemi bu durumu kesinlikle daha kötüye götürecek. Örnekler ve Birleşmiş Milletlerin raporları böyle diyor.
Bir özgürleşme eylemi, insan, sanat ve demokrasi merkezli bir uygarlık projesi olan Köy Enstitüleri o nedenle günümüzdeki arayışlarımızda aydınlık bir cumhuriyet kazanımı olarak yaşamın her alanında hep var olmalı…Köy Enstitülerinin kuruluşunun 77. Yıldönümünde, dönemin Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel, İlköğretim Genel Müdürü İsmail Hakkı Tonguç ve tüm Köy Enstitüsü çıkışlı öğretmenlerin, sağlıkçıların, eğitmenlerin hatıralarına, emeklerine, yurtseverliklerine saygıyla …
Prof Dr Osman Demircan 
YKKED, Çanakkale Şubesi Başkanı


26 Nisan 2017, Çarşamba     465 defa okundu

Derneğimize üye olmak ister misiniz ?

Hakkımızda

-

İletişim
Bizi takip edin

Arama yapmak istediğiniz terimi girip ara butonuna basınız.

© 2014 THDSoft Tüm hakları saklıdır.