Telefon : +90 501 351 78 77
Bizi takip edin :

YKKED 2022‐2023 ÖĞRETİM YILI BASIN AÇIKLAMASI

YKKED 2022‐2023 ÖĞRETİM YILI BASIN AÇIKLAMASI

  • 16 Eylül 2022, Cuma
  • 616 defa okundu

YENİ BİR MÜCADELE YILI BAŞLARKEN

Cumhuriyetimizin yüzüncü yılını kutlamaya hazırlanırken, ülkemiz bir kez daha sistemdeki büyük sorunlar ile yeni eğitim öğretim yılına başlamaktadır. Her yıl giderek büyüyen eğitim sorunlarına son yıllarda yenileri de eklenmekte, toplumsal yaşamın sıkıntıları eğitim sistemine yansımakta ve doğal olarak eğitimdeki sorunlar da topluma yansımaktadır. 

  • kezimizin bulunduğu İzmir’de Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in İzmirlilerin büyük bir katılımıyla (2 milyon kişinin katıldığı söylenmektedir) şenlik yaptığı, kurtuluş günü olan 9 Eylül’de ortaya çıkmıştır. Soyer’in konuşmasında Nutuk’a atıf yaparak, vatan hainleri ile ilgili söylediklerine pek çok kişi “ecdadımıza laf söylüyor” diye karşı çıkarak, hakaretlerde bulunmuşlardır. Bu kişiler belli ki okudukları okullarda cumhuriyet tarihini bile öğrenememişlerdir. Demokrasi yerine padişahlık güzellemesi yapan bu cahillerin ortaya sürdükleri fikirlerin, gericiliklerini gözler önüne sermekten başka bir işlevi bulunmamaktadır ama bu sözler, okullarda, en azından tarih derslerinin niteliğininin ne kadar düştüğü konusunda veri sunmaktadır. Bu öğretim yılında da YKKED olarak mücadelemiz; eğitimin niteliğinin yükseltilmesi ve toplumun ileriye doğru götürülmesinde eğitimin en önemli araç olduğunun unutulmaması yolunda olacaktır. 
  • Bilindiği gibi eğitim tarihimizin en önemli unsuru olan, öğrenci emekleriyle yapılan Köy Enstitüsü mekanları halkındır ve kültürel mirastır. Düziçi ve Pamukpınar, İvriz, Ortaklar örneklerinde olduğu gibi Köy Enstitüsü yerleşkeleri aydınlanma düşüncesini mekansal olarak yok etmeyi isteyen iktidar tarafından kapatılıp harabeye dönüştürülmeye çalışılmakta ya da rant için başka kurumlara dönüştürülmektedir. Bu öğretim yılında da YKKED olarak mücadelemiz; bu yerleşkeleri koruyarak, çocuklarımızı bilim, sanat ve müzikle kanatlandiran egitim kurumları yaratılması adına olacaktır. 
  • İyi yönetilemeyen ekonomi tüm topluma pahalılık ve yoksulluk olarak yansıdığından bu eğitim öğretim yılında da anne ve babalar çocukların okulservis masraflarına yetişememekte ve yoksulluk yüzünden okula gidemeyen, eğitim hakkından yararlanamayan öğrenci sayısı artmaktadır. Bu öğretim yılında da YKKED olarak mücadelemiz; eğitim hakkından herkesin yararlandığı kamusal ve parasız eğitim için olacaktır.
  • Kapatılan köy okulları nedeniyle taşımalı eğitim devam etmekte, okullar Kur’an kurslarına çevrilmekte, siyasal iktidarın darbe deneyimine rağmen körüklediği tarikat ve cemaatler her öğretim kademesinde, okulları ve yurtları ele geçirmektedir. Barınma sorunları nedeniyle tarikat yurtlarına mecbur bırakılan üniversite öğrencileri, gördükleri baskı nedeniyle canlarına kıymaktadır. Cumhuriyetin laiklik ilkesi toplumsal yapının her alanında ayaklar altına alınmaktadır. Bu öğretim yılında da YKKED olarak mücadelemiz; köy okullarının yeniden eğitime açılması, üniversite öğrencilerine barınma hakkı sağlayacak yurtların yapılması ve yok edilmeye çalışılan laiklik ilkesinin korunması yolunda olacaktır. 
  • Yeni öğretim yılı başlarken, öğretmenlerin büyük çoğunluğunun karşı çıktığı, ayrıştırıcı nitelikte bir Öğretmenlik Meslek Kanunu çıkarılmış, bu kanuna haklı olarak tepki gösteren öğretmen örgütleri daha önce normal dönemlerde örneği görülmemiş bir baskıyla karşılaşmış, öğretmenler alanlarda ve sendika binalarında saldırıya uğramıştır. Bu öğretim yılında da bizim YKKED olarak mücadelemiz; öğretmenlerin meslek onurunu yeniden kazanmaları için onlarla birlikte karşı koyma yolunda olacaktır. 

    Biz YKKED olarak; laiklik için, eğitim hakkından herkesin yararlanması, gericilikle, yoksullukla, haksızlıkla mücadelede öğretmen ve öğrencilerin yanında olduğumuzu belirtirken, bu mücadeleyi kazanma umudumuzun çok yükseldiğini söylemek isteriz

. Başarılı bir eğitim-öğretim-mücadele yılı olması dileğiyle.. 

BELGE ŞEKLİNDE ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ.


16 Eylül 2022, Cuma     616 defa okundu

Derneğimize üye olmak ister misiniz ?

Hakkımızda

-

İletişim
Bizi takip edin

Arama yapmak istediğiniz terimi girip ara butonuna basınız.

© 2024 THDSoft Tüm hakları saklıdır.